maketa

 • 1

  Nakon što se prođe sredina raskrsnice uključi se desni pokazivač pravca.nakon sto se

 • 2

  Napravite provjeru i zaustavite se uz ivičnjak na udaljenosti od oko 20 cm od ivičnjaka.napravi provjeru

 • 3

  ukluci sveUključimo sva 4 žmigavca.Provjerimo uslove na cesti (ne zaboravite da vozite unazad i u slučaju da vam dolazi vozilo obavezni ste zaustaviti se i ni na koji način ga ne ometati)Prilikom vožnje unazad gledajte kroz zadnji prozor i kontrolišite udaljenost od ivičnjaka u desnom retrovizoru.

 • 4

  udaljenostUdaljenost vozila od ivičnjaka ne bi smjela ni u jednom trenutku biti veća od pola metraVozilom ne smijete dodirnuti ivičnjak ni otići u saobaćajnu traku namijenjenu za vozila iz suprotnog smjera.

 • 5

  vozilom iditeVozilom idete unazad sve do saobraćajnog znaka ili oznake na putu. U slučaju da nema znaka ni oznake na putu vozilom idete unazad sve dok vozilom potpuno ne uđete u bočnu ulicu, odnosno do pozicije gdje se možete naprijed ulijevo uključiti u saobraćaj.Ispitivač od vas može zahtijevati da nastavite vožnju unazad tom ulicom nekoliko metara da provjeri pravac vožnje prilikom vožnje unazad.

 • 6

  zadnja

  Ugasite sve pokazivače smjera. Upalite lijevi pokazivač smjera. Napravite lijevu provjeru prometnih uvjeta. Ako su uvjeti zadovoljavajući skrenite ulijevo i nastavite vožnju.

 • Najčešće greške kandidata

  Zaborave uključiti desni pokazivač smjera ili ga uključe prerano ili prekasno.

  Vozilom se zaustave preblizu rubu.

  Ne koriste retrovizor prilikom vožnje uz ivičnjak već voze napamet – najčešća greška.

  Previše se koncentrišu na samo izvođenje radnje pa zaborave konrolisati saobraćajne uslove(oduzimaju prednost).

  Vozilom prelaze u traku namijenjenu za vozila iz suprotnog smjera – najčešća pogreška.

  Kada su se zaustavili u bočnoj ulici ne krenu samostalno ulijevo već pitaju ispitivača” kud sad ?”